Malownicza sceneria i liczne atrakcje czekające w okolicy sprawiają, że Zalew Wiślany od dawna przyciąga turystów spragnionych wyjątkowych atrakcji.
Wśród miejscowości, do których warto zajrzeć w czasie wycieczki po tej części Polski ważne miejsce zajmuje Braniewo. Czym może oczarować to miasto? Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na gości?
Zalew Wiślany w Braniewie – co warto wiedzieć?
Braniewo już w XIII wieku odgrywało ważną rolę w regionie. Założone przez Krzyżaków, sławę zyskało jako siedziba warmińskich biskupów. Liczne konflikty, w tym potop szwedzki sprawiły, że miasto w późniejszym okresie straciło na znaczeniu. Do dziś jednak na jego terenie zachowało się wiele cennych pamiątek, które przypominają o najwspanialszych czasach tego miasta.
Jeśli lubisz czytać o polskich zalewach, to sprawdź artykuł o wielkopolskim zalewie w Glinnie.
Na które zabytki koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie wycieczki do Braniewa?
Z zabytków świeckich na wyróżnienie zasługuje wieża bramna – jedyna pamiątka po dawnym zamku biskupim. Wspaniale prezentuje się spichlerz z lat 30. XIX wieku oraz budynek wzniesiony pod koniec XIX wieku jako siedziba władz miejskich. Wśród zabytków tego miasta najważniejszą grupę stanowią jednak obiekty sakralne. Wzniesiona w XIV wieku bazylika mniejsza św. Katarzyny to obiekt, którego pominąć nie można. Równie cennym zabytkiem jest grekokatolicka świątynia z końca XVII stulecia oraz wzniesiony w XIX wieku kościół św. Antoniego. Miejscem, z którym najczęściej kojarzone jest Braniewo, jest tutejsze sanktuarium Świętego Krzyża, do którego chętnie zaglądają nie tylko pielgrzymki, ale i wycieczki poznające okolice Zalewu Wiślanego.
Wizyta w Braniewie może stać się cennym doświadczeniem dla miłośników zabytków oraz dla tych, którzy wraz z dziećmi odkrywają piękno Polski. Dla najmłodszych wielką atrakcją miasta może stać się tutejszy ogród zoologiczny. Choć należy on do najmniejszych w kraju, może poszczycić się wyjątkowym położeniem. Jest jedynym ogrodem zoologicznym w Polsce, który urządzony został na terenie dawnej fosy.