Hiszpania dla ciekawych – miasto A Coruña

A Coruña to miasto, na terenie którego hiszpańska Galicja pokazuje swe najpiękniejsze oblicze. Co sprawia, że turyści tak chętnie spędzają tu czas?

Co można powiedzieć o miejscowości A Coruña?

A Coruña to przede wszystkim piękne widoki na Ocean Atlantycki oraz dobre warunki do wypoczynku nad morzem. Niektórzy mówią, że to miejsce ma więcej do zaoferowania niż hiszpańska Andaluzja. To również tętniący życiem port, który w lokalnj gospodarce odgrywa ważną rolę. Samo miasto jest też ciekawym celem wycieczki dla wielu miłośników historii, na których czekają tu cenne zabytki. Tym najważniejszym jest pochodząca z czasów rzymskich latarnia morska, znana jako Wieża Herkulesa. Pochodzi ona z II wieku i jest turystyczną wizytówką miasta. A Coruña przyciąga również ciekawymi budowlami sakralnymi, chętnie zwiedzanymi przez miłośników sztuki średniowiecznej.

Gdzie warto się wybrać?

Przede wszystkim do kościoła św. Jakuba, uznawanego za jeden z najciekawszych przykładów sztuki romańskiej w Hiszpanii. W jego wnętrzu znajduje się XIII-wieczna polichromowana rzeźba Apostoła Jakuba, będąca dziełem o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Drugim zabytkiem sakralnym, któremu w czasie zwiedzania miasta warto się przyjrzeć, jest kolegiata Santa María del Campo, wzniesiona na przełomie XII i XIII wieku. Dziś służy ona m.in. jako Muzeum Sztuki Sakralnej, które swoimi zbiorami oczaruje każdego. Klasztor Santa Bárbara z XV wieku, kościół Las Capuchinas z charakterystyczną barokową fasadą oraz Dom-Muzeum Emilii Pardo Bazán (galicyjskiej pisarki, tworzącej w XIX wieku) to kolejne atrakcje, dzięki którym wizyta w mieście A Coruña na długo zapisze się w naszej pamięci.

Poprzedni post Jezioro Bielawskie i plaża w Górach Sowich – co warto wiedzieć?
Następny post Podziemny parking w centrum Wrocławia – dlaczego warto zostawić tu auto?