Ruchome wydmy w Łebie – co warto wiedzieć?

Najdłuższą oraz najszerszą linię brzegową z Morzem Bałtyckim posiada niewielka miejscowość Łeba. Ze względu na urokliwą i niepowtarzalną plażę jest tłumnie odwiedzana przez turystów. Nie koniecznie tylko w sezonie letnim.

Długa linia brzegowa z morzem sprawia, że wśród niej można znaleźć kilka strzeżonych kąpielisk, jak i puste oraz dzikie plaże. Takie dziewicze miejsca urzekają swoim pięknem i niepowtarzalnością. Jednak najwspanialszą atrakcją w Łebie są ruchome wydmy. Znajdują się one po zachodniej stronie ujścia rzeki Łeby do Morza Bałtyckiego. Ta część plaży, to prawdziwa piaszczysta pustynia znajdująca się na wąskim przesmyku mierzei pomiędzy morzem a Jeziorem Łebsko. Niesamowicie czysty piasek, przemieszczany przez wiatry tworzy kilkudziesięciu metrowe wydmy ruchome.

Łeba i wydmy – piękno natury

Wędrujące wydmy na wschód, to największy pas wydm znajdujących się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Zajmują one obszar ponad 500 hektarów. Tylko część terenu ruchomych wydm udostępniona jest turystom. Najwyższe wydmy, zwane Górą Łącką i Czołpińską osiągają nawet ponad pięćdziesiąt metrów wysokości.

Z ich szczytów rozpościerają się cudowne widoki na okoliczny pustynny krajobraz i Morze Bałtyckie. Jasność oraz czystość drobnego piasku, urzeka wszystkich turystów zadziwiającym pięknem natury. Niesamowite zjawisko zapiera wręcz dech w piersiach.

Ruchome wydmy zostały uwzględnione przez portal łeba24.pl jako jedna z najciekawszych atrakcji polskich plaż.

Siła natury ukryta w ruchomych wydmach

Bardzo silne wiosenne i jesienne wiatry powodują gwałtowne nawiewy oraz wędrówki wydm. Sieją one spustoszenie wśród pobliskich  sosnowych lasów, bagien i torfowisk. Powodem przemieszczania jest brak jakiejkolwiek roślinności, która w normalnych warunkach ogranicza wpływ wiatru.

Gwałtowne nawiewy drobnych ziarenek piasku, stanowią również bardzo ogromne utrudnienia dla zamieszkałych pobliskich terenów. Siła wiatru w czasie sztormów jest do nieokiełzania. Zaś wędrówki wydm są niczym wzgórza znikające i wyrastające w mgnieniu oka.

Poprzedni post Parkowanie przy lotnisku w Balicach – o czym pamiętać?
Następny post Jezioro Bielawskie i plaża w Górach Sowich – co warto wiedzieć?