Pińczów: co warto zobaczyć w tym mieście?

pinczow

Województwo świętokrzyskie ma się czym pochwalić, a lista miast, które warto zwiedzić w tej części kraju, jest bardzo długa. Bardzo ważne miejsce zajmuje na niej Pińczów – ciekawy cel wycieczki dla każdego miłośnika historii, pięknej architektury oraz literatury. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Pińczów jest jednym z ciekawszych miast nad Nidą, a malownicza okolica skutecznie zachęca do zaplanowania dłuższego wypoczynku w rejonie tego miasta. Tu, na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, na brak pięknych widoków oraz ciekawych tras spacerowych z pewnością nie można narzekać. W samym Pińczowie nie brak też cennych zabytków, dzięki którym odkrywanie przeszłości tego miasta staje się prostym i przyjemnym zadaniem.

Co warto zwiedzić w tym mieście?

Z pewnością warto wybrać się do Muzeum Regionalnego, które mieści się w zabudowaniach dawnego klasztoru Paulinów. Dumą tej placówki muzealnej jest ciekawa ekspozycja poświęcona Adolfowi Dygasińskiemu – pisarzowi, który w swej twórczości często nawiązywał do Pińczowa, z którym przez wiele lat był mocno związany. Przed muzeum można też zobaczyć pomnik pisarza, wykonany przez rzeźbiarza Zygmunta Kaczora. W czasie wycieczki po Pińczowie warto też odwiedzić kościół OO. Reformatów na Mirowie, w którego wnętrzu znajduje się otoczony silnym kultem obraz Matki Boskiej Mirowskiej.

Ważnym zabytkiem Pińczowa jest też manierystyczna kaplica św. Anny, stojąca na szczycie wzgórza będącego rewelacyjnym punktem widokowym na Pińczów oraz dolinę Nidy. O czasach, gdy Pińczów znany był jako ważny ośrodek dla innowierców, przypominają z kolei tak ciekawe zabytki, jak Drukarnia Ariańska. W Pińczowie znajduje się też wspaniała synagoga, do wnętrza której z pewnością warto zajrzeć. To jedna z nielicznych pamiątek po tutejszej społeczności żydowskiej, która aż do czasów II wojny światowej odgrywała bardzo ważną rolę w życiu tego miasta.

Polecamy też odwiedzić jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, jakim jest Poznań. Jednak zanim wybierzesz się w podróż, zobacz najbardziej interesujące miejsca w Poznaniu.

Poprzedni post Podziemne parkingi w Poznaniu – dlaczego są potrzebne?
Następny post Materace turystyczne – co warto sprawdzić przed zakupem?