Materace turystyczne – co warto sprawdzić przed zakupem?

Wycieczka z grupą znajomych czy rodziną na camping to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w pobliżu natury. Warto jednak zadbać o odpowiednie wyposażenie. Jednym z ważniejszych elementów jest dobry materac turystyczny, dzięki któremu zapewnisz sobie komfortowy sen i wypoczynek po całodziennych przygodach.

Wybór materaca turystycznego zależy od indywidualnych wymagań oraz tego kiedy i gdzie wybieramy się w plener. Aby odpowiednio zadbać o komfort termiczny podczas chłodniejszych nocy postaw na materac turystyczny. Sam śpiwór to za mało, szczególnie kiedy chcesz spać w pobliżu jeziora lub gdy temperatury na zewnątrz nie są stabilne, co często się zdarza w polskim klimacie.

Materace turystyczne jednoosobowe

Do wyboru są między innymi: materac dmuchany, mata samopompująca czy kompaktowy materac składany. W niektórych przypadkach to właśnie kompaktowa konstrukcja jest szczególnie ważna. Zajmujący niewiele miejsca materac przyda się szczególnie podczas wypraw, w których zamierzasz się przemieszczać. Aby materac turystyczny spełniał swoje zadanie, musi mieć przede wszystkim odpowiednią grubość. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju jest dany model, tylko duża ilość warstw pozwoli na odpowiednią izolację od podłoża. Od tego zależy także żywotność materaca. Gruby wariant zdecydowanie ciężej przebić niż cienki.

W poszczególnych opisach możemy spotkać się z określeniem jednokomorowy lub wielokomorowy. Materace wielokomorowe pozwalają na lepsze rozłożenie powietrza we wnętrzu materaca, przez co spanie jest zdecydowanie wygodniejsze. Materac nie przesuwa się aż tak przy każdym przewróceniu na bok. Dla komfortu snu ważne jest także to, z jakiego materiału został zrobiony materac. Te, które pokryte są warstwą weluru, są nie tylko przyjemniejsze, ale także zapobiegają przesuwaniu się poduszki czy prześcieradła. Materace turystyczne muszą być wygodne, szczególnie kiedy planujemy dłuższą wyprawę.

Materace turystyczne dwuosobowe – komfortowy wypoczynek

Równie ważny jest rozmiar samego materaca. Szczególnie wtedy, kiedy ma służyć on kilku osobom. Aby dobrać odpowiedniej wielkości materac, musisz określić jakiego wzrostu są osoby, które mają na nim spać oraz jakiej wielkości jest sam namiot. Warto pamiętać, że materac dwuosobowy jest także większy gabarytowo, więc idealnie sprawdzi się, jeżeli nie planujesz zmiany lokalizacji podczas pobytu. Jeżeli wybierasz się na pieszą wędrówkę i każdą noc planujesz spędzić w innym miejscu, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup osobnych materacy dla każdego.

pinczow Poprzedni post Pińczów: co warto zobaczyć w tym mieście?
Następny post Lista najpotrzebniejszych rzeczy do zabrania na biwak