Ustroń dla ciekawych: co warto tutaj zobaczyć?

W panoramie Ustronia wyróżniają się liczne sanatoria oraz domy wczasowe, w których tanie noclegi można znaleźć o każdej porze roku. Ta miejscowość to nie tylko modny ośrodek turystyczny, ale i dobry punkt wypadowy w Beskid Śląski.

Błędem jest jednak zakładanie, iż tylko miłośnicy górskich wypraw mogą tu miło spędzać wolny czas. Jakimi niespodziankami Ustroń może zaskoczyć tych nieco mniej aktywnych turystów?

Ustroń i jego dzieje

Pierwsze wzmianki o Ustroniu znaleźć można w dokumentach wydanych w początkach XIV stulecia. W tym czasie Ustroń był zwykłą górską wioską, w której koncentrowano się na rolnictwie i pasterstwie. Z czasem zaczął się tu rozwijać przemysł hutniczy, którego skutkiem ubocznym stało się odkrycie leczniczych właściwości tutejszych wód. To dzięki nim już w XVII wieku niewielka osada ukryta w górach zaczęła się przemieniać w ważne uzdrowisko, w którym z powodzeniem leczono takie choroby, jak anemia czy reumatyzm.

Z czasem żużel z hutniczych pieców, którym podgrzewano wodę wykorzystywaną w trakcie leczniczych zabiegów, zastąpiono nowoczesnymi sprzętami. Do dziś korzystają z nich liczne sanatoria oraz ośrodki spa, w których każdy z nas może poprawić swą formę. A jakie atrakcje czekają tutaj na turystów?

Ustroń i jego skarby: co warto zobaczyć?

Uznawany za jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w Beskidzie Śląskim, Ustroń może okazać się doskonałym miejscem wypoczynku dla miłośników krajoznawczych atrakcji. Na co warto zwrócić uwagę podczas spacerów po tej miejscowości? Z pewnością nie lada gratką będzie wizyta w Muzeum Beskidzkim, które może się pochwalić ciekawymi zbiorami. Spacery po takich dzielnicach, jak Jaszowiec czy Zawodzie, również mogą dostarczyć turystom wielu niezapomnianych wrażeń.

Do nowszych atrakcji, dzięki którym Ustroń stał się znany turystom, zaliczają się parki linowe (dostępne m. in. pod szczytem Równicy) oraz stacje ptaków drapieżnych. Jedna z nich czeka pod szczytem Czantorii, druga na terenie Leśnego Parku Niespodzianek. Z Ustronia na Czantorię i Równicę można się dostać bez problemów, gdyż na jeden z nich wjeżdża kolejka linowa, na drugi prowadzi asfaltowa droga, wybudowana jeszcze w latach 30-tych XX wieku.

Ustroń to miejscowość atrakcyjna i dla miłośników aktywnego wypoczynku, i dla tych, którzy wolny czas wolą spędzać na rekreacyjnych spacerach. Dobre warunki pobytu i piękne otoczenie sprawiają, że wczasy w tej beskidzkiej miejscowości każdemu z nas sprawią wiele radości.

Więcej ciekawych artykułów o atrakcjach turystycznych z Polski i nie tylko znajdziesz w serwisie https://www.nakoncuswiata.pl/.

Poprzedni post Gdańskie zabytki – kościół św. Katarzyny
Następny post Podziemne parkingi w Poznaniu – dlaczego są potrzebne?