Gdańskie zabytki – kościół św. Katarzyny

Licząca sobie aż 76 metrów wysokości wieża kościoła św. Katarzyny sprawia, iż turyści chętnie kierują swe kroki w jej stronę. Ten charakterystyczny zabytek sztuki sakralnej z pewnością będzie ważnym punktem w programie wycieczki po Gdańsku, a możliwość zwiedzenia jego wnętrza każdemu z nas sprawi sporo radości.

Co warto wiedzieć na temat kościoła św. Katarzyny w Gdańsku?

Kościół św. Katarzyny intryguje swą historią oraz architektoniczną formą, dzięki czemu zajmuje bardzo ważne miejsce na liście gdańskich zabytków. Pierwsze wzmianki na temat tej świątyni pochodzą z początków XIII wieku. Choć w swych dziejach świątynia często padała ofiarą wojennych zniszczeń, do dziś w jej wnętrzu można ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki. Wspaniale prezentuje się tu ołtarz główny z jednym z ciekawszych dzieł Antoniego Mollera – malarza gdańskiego, którego „Ukrzyżowanie” może zrobić ogromne wrażenie na każdym z nas.

Ciekawym elementem wyposażenia kościelnego wnętrza jest też belka tęczowa z grupą Ukrzyżowania, pochodząca z XVI wieku. W trakcie zwiedzania tego kościoła warto też przyjrzeć się tak ważnym obrazom, jak „Zmartwychwstanie” czy „Zesłanie Ducha Świętego”. Mają one ogromną wartość artystyczną i historyczną, dzięki czemu skutecznie przyciągają uwagę wszystkich miłośników sztuki sakralnej. W świątyni tej znajduje się również ciekawa krypta, w której zgromadzono trumny wydrążone w drewnianych kłodach. W krypcie tej można również ujrzeć liczne zabytki, które udało się znaleźć podczas prowadzonych tu prac archeologicznych.

Wszystko to sprawia, iż wizyta w kościele św. Katarzyny staje się dla wielu z nas wspaniałą przygodą oraz lekcją historii, która na długo zapisuje się w pamięci.

Więcej ciekawostek o Gdańsku i całym trójmieście znajdziesz w serwisie http://www.trojmiejski.pl.

czechy-atrakcje Poprzedni post 5 miejsc, które warto zobaczyć w Czechach
Następny post Ustroń dla ciekawych: co warto tutaj zobaczyć?