Najpiękniejsze miasta Szwecji. Falun

szwecja

Jest najważniejszym miastem na terenie krainy Dalarna oraz jednym z tych ośrodków, którymi Szwecja przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku. Falun to nie tylko atrakcyjny kierunek wycieczki dla miłośników państw skandynawskich, ale i niezwykle ważny punkt dla amatorów sportów zimowych. Czym może oczarować turystów to miasto?

Współczesne Falun kojarzone jest głównie z narciarstwem biegowym oraz ze skokami narciarskimi. Warto jednak pamiętać, że początki tego miasta są ściśle związane z górnictwem miedzi. Wiadomo, że jej rudy były tu pozyskiwane już w czasach Wikingów, choć rozwój górnictwa w pełnym znaczeniu tego słowa przypada na okres późniejszy. Szczególnie dobrym okresem okazał się wiek XVII, kiedy to kopalnie Falun odgrywały bardzo ważną rolę w szwedzkiej gospodarce. Dziś jednym z ciekawszych zabytków na terenie miasta jest dawna kopalnia miedzi, będąca obecnie ważną atrakcją turystyczną. Goście chętnie zwiedzają ją z przewodnikiem, a popularność tego miejsca wzrosła po wpisaniu kopalni na listę UNESCO.

Drugą atrakcją tego typu jest pobliska kopalnia Falu Gruva, którą również można zwiedzać wraz z miejscowym przewodnikiem. Z tą kopalnią powiązana jest kolejna atrakcja, czyli ciekawe muzeum prezentujące zabytki związane z górnictwem miedzi. Inna placówką, którą warto zwiedzić w tym mieście, jest Muzeum Prowincji Dalarna. Wiele atrakcji czeka tu na tych turystów, których interesuje ludowa sztuka oraz tradycyjna kultura tej części Szwecji.

Wśród zabytków sakralnych na terenie tego miasta wyróżniają się dwa kościoły. Jednym z nich jest kościół św. Krystyny – jedna z najciekawszych świątyń utrzymanych w stylu renesansowych, jakimi może się pochwalić Szwecja. Drugim zabytkiem sakralnym, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi w czasie wycieczki po mieście, jest XIV-wieczny kościół, ozdobiony ciekawymi malowidłami przez miejscowych artystów.

Współczesne Falun to głównie sporty zimowe. Wielką popularność przyniosło miastu wyznaczenie tu kilku ciekawych tras biegowych, choć i tak wizytówką miasta pozostaje tutejsza skocznia narciarska. Znana jako miejsce zmagań zawodników walczących o Puchar Świata, jest bez wątpienia jednym z najważniejszych obiektów sportowych, jakimi może się pochwalić współczesna Szwecja.

Albo zawsze możesz zobaczyć, jakie atrakcje oferują polskie góry, o których szczegółowo wspominamy na https://www.goryinfo.pl.

Poprzedni post Na minuty czy na doby – jak wynająć auto w Łodzi?
Następny post Sztokholm i jego skarby – co warto zobaczyć?