Turyści, którzy planują swój urlop w Turcji, koniecznie powinni zwiedzić Stambuł. Ci, którzy już są w Stambule, nieco czasu powinni zarezerwować na spacer nad Bosforem. Ta naturalna granica pomiędzy Europą i Azją, dzieląca Stambuł na dwie części, jest nie tylko ciekawym i malowniczym miejscem. To cieśnina, która ma strategiczne znaczenie dla całej Europy.
Jakie atrakcje czekają na turystów nad Bosforem?
Bosfor to cieśnina, która dzieli i łączy jednocześnie. Oddziela od siebie dwa kontynenty, łączy zaś ze sobą Morze Czarne z Morzem Śródziemnym. To ważna droga morska o znaczeniu międzynarodowym.
Długość tej cieśniny wynosi 32 kilometry, zaś szerokość jest bardzo zróżnicowana. W najszerszym miejscu szerokość ta wynosi aż 3, 6 km, w najwęższym – niespełna 750 metrów. Maksymalna głębokość tego niezwykłego, naturalnego kanału wynosi zaś 92 metry. Wielką ozdobą cieśniny są dwa potężne mosty, które łączą ze sobą europejską i azjatycką część najważniejszego miasta leżącego nad Bosforem – czyli Stambułu. Co ciekawe, mosty te zostały kończone w latach 80-tych XX wieku, są zatem dość młode, jednak zbudowano je w ważnym miejscu z punktu widzenia historii. Tam, gdzie dziś można podziwiać te potężne mosty, już 500 lat p. n.e. król perski Dariusz kazał budować mosty pontonowe.
Co warto wiedzieć o tej cieśninie?
Sam Bosfor już przed wiekami był bardzo ważną drogą morską. Kontrolę nad szlakiem tym od stuleci sprawował Stambuł (stąd też jego ogromna rola w tej części świata). Do dnia dzisiejszego jest to najpotężniejsze miasto nad Bosforem, które zajmuje blisko 1/3 jego długości. Inne ważne miasta to: Tarabya, Beliktafl oraz azjatyckie miasto Beykoz.
Bosfor i prowadząca tą cieśniną droga morska okazały się źródłem niezłych dochodów. O bogactwie, jakie można było osiągnąć dzięki temu szlakowi handlowemu, najlepiej świadczą do dziś zachowane parki i pałace budowane nad jego brzegami.
Jednym z piękniejszych jest górujący nad Stambułem zamek Rumeli Hisari, który powstał w XV wieku. Ta wielka twierdza zbudowana została na krótko przed tym, jak Turkom osmańskim udało się zdobyć Konstantynopol. Zamek zbudowano z myślą o kontrolowaniu żeglugi. Dziś jest on jednym z najwspanialszych zabytków architektury w tym mieście.
Z parków, które również chętnie zakładano nad cieśniną jako symbol bogactwa, na szczególne wyróżnienie zasługuje Emirgan. Ten piękny par, pełen kwiatów i drewnianych pawilonów zbudowanych w XIX wieku, jest jednym z najpiękniejszych terenów zielonych w Stambule.
Źródło: turystykainfo.pl